Τετάρτη, 17 Οκτωβρίου 2007

Αιματουρία: ξανά πρόβλημα στα νεφρά; (Προσθήκη: η ανάλυση ούρων)

Χτες διαπιστώσαμε ότι το παιδί πονάει κατά την ούρηση. Στην συνέχεια είδαμε αίμα. Σήμερα το πρωί δώσαμε τα ούρα για ανάλυση κι ενώ μάς είπαν πως θα στείλουν τα αποτελέσματα το απόγευμα, αμέλησαν - οπότε θα τα παρουμε σίγουρα αύριο.

Ξέρουμε ότι το ένα φάρμακο που παίρνει το παιδί (το Τοπαμάξ) έχει φοβερές παρενέργειες στα νεφρά. Προλάβαμε την καταστροφή των νεφρών, υστερα από την παρέμβαση των γιατρών (εξονυχιστικότατες εξετάσεις) όταν ήμασταν στις ΗΠΑ, το περασμένο καλοκαίρι, ως εξής: μειώσαμε δραστικά αυτό το φάρμακο και αυξήσαμε την λήψη νερού κατά ενάμισι λίτρο την ημέρα!

Αυτό το φάρμακο (το Τοπαμάξ) είχε καταφέρει να καταστείλει την επιληψία τού παιδιού για πέντε μήνες (από ένα έως ενίμισι ετών). Στο τέλος υπέκυψε και αυτό στην ισχύ τής φαρμακοανθεκτικής επιληψίας μας. Το κρατήσαμε όμως και αυτό και το Ντεπακιν (Ντεπακότ) επειδή φάνηκε ότι υποβοηθούν την Κετογενική Δίαιτα.

Το καλό με τον νέο αμερικανό θεράποντα ιατρό μας (παιδονευρολόγος) είναι ότι απαντάει στα ιμέιλ μας Αμέσως!!!

Με αγάπη

Αλφα και Κάπα

8 σχόλια:

harrygrath είπε...

Μη χρονοτριβειτε με ημεηλ,καμερα & Σκαηπ για βιντεοτηλεφωνο φατσα καρτα.

Kαπα είπε...

Ο/Η harrygrath είπε...
Μη χρονοτριβειτε με ημεηλ,καμερα & Σκαηπ για βιντεοτηλεφωνο φατσα καρτα.

17 Οκτώβριος, 2007 23:18
----------------
Καλή σας μέρα. Σωστά τα λέτε. Ομως το ιμέιλ έχει μια πιο διακριτική παρουσία. Δίνει χρόνο στον άλλον να απαντήσει όποτε μπορει.

Πριν λίγο μας είπαν ότι η μικροσκοποπική εξέτασε έδειξε την ύπαρξη μικροβίου και τώρα θα γίνει καλλιέργεια για τον εντοπισμό του, προκειμένου να δουμε ποιο αντιβιοτικό του πάει.

Και πάλι καλή σας μέρα

Με εκτίμηση

Κάπα

athanasia είπε...

Θα μπορούσε να φταίει κυρίως το μικρόβιο?

Περαστικά, την καλησπέρα μου!

resident είπε...

Γεια σας αγαπητοί φίλοι.Δεν φταίει μόνο το τοπαμαξ αλλά και η δίαιτα.Αν μπορούσε να μειωθεί η πρόσληψη πρωτεΐνης θα βοηθούσε αλλά μάλλον αυτό δεν γίνεται. Νομίζω καλό θα ήταν να αυξηθεί η πρόσληψη νερού σε σημείο που τα ούρα του παιδιού να βγαίνουν σχεδόν πάντα άχρωμα.Μήπως πρέπει να ρωτήσετε και κάποιον νεφρολόγο?
Κουράγιο και περαστικά.

Kαπα είπε...

Ο/Η athanasia είπε...
Θα μπορούσε να φταίει κυρίως το μικρόβιο?

Περαστικά, την καλησπέρα μου!

18 Οκτώβριος, 2007 15:04
---------------------

Καλη μας Αθανασία, καλησπέρα.

Η μόλυνση είναι αποτέλεσμα "πέτρας" που διαπιστώθηκε ότι συγκεντρώνεται ή και αποβάλλεται από τα νεφρά του παιδιου. Κατά την αποβολή προκαλούνται μάλλον εσωτερικά γδαρσίματα που φέρνουν αίμα αλλά και μολύνσεις.

Ο ειδικός παιδονεφρολόγος που ανέλαβε το παιδί στις ΗΠΑ, εκεί μας παρέπεμψε ο θεράπων παιδονευρολόγος μας, απέδωσε την φθορά κυρίως σε ένα φάρμακο, το οποιο αμέσως μειώσαμε.

Σας ευχαριστούμε

με εκτίμηση

Κάπα

Kαπα είπε...

Ο/Η resident είπε...
Γεια σας αγαπητοί φίλοι.Δεν φταίει μόνο το τοπαμαξ αλλά και η δίαιτα.Αν μπορούσε να μειωθεί η πρόσληψη πρωτεΐνης θα βοηθούσε αλλά μάλλον αυτό δεν γίνεται. Νομίζω καλό θα ήταν να αυξηθεί η πρόσληψη νερού σε σημείο που τα ούρα του παιδιού να βγαίνουν σχεδόν πάντα άχρωμα.Μήπως πρέπει να ρωτήσετε και κάποιον νεφρολόγο?
Κουράγιο και περαστικά.

18 Οκτώβριος, 2007 15:41
-------------------
Αγαπητέ μας φίλε, η πείρα σας μας είναι άκρως απαραίτητη και συχνά συμβαδίζει με τις προτροπές των γιατρών μας.

Εξηγώ τα τι, πώς και γιατί, στο προηγούμενο σχόλιο.

Οσο για τον νεφρολόγο, έχουμε τον ειδικό παιδενεφρολογο τις ΗΠΑ. Μόλις ολοκληρωθούν οι εξετάσεις εδώ, αμέσως θα στείλουμε τα όποια ευρήματά μας εκεί, για τα περαιτέρω.

Σε ευχαριστούμε θερμά

Κάπα

doctor είπε...

Τις καλύτερες ευχές μου σε όλη την οικογένεια.

Δημήτρης

paragrafos είπε...

Σας ευχόμαστε υγεία!!!

Με αγάπη

Παράγραφος